Elektromobily na odpis. Není elektřina, velký evropský plán je v troskách

Jeví se stále pravděpodobněji, že koncepce Evropy z posledních let najela přinejmenším do slepé uličky. Podle některých už rovnou narazila do zdi. Ukazuje se, že tlak na bezemisní zdroje energií byl minimálně příliš rychlý a možná se předběhl o mnoho generací.

Elektřiny je najednou málo

Evropská unie má dnes největší problémy s energiemi a sen o tom, jak bude díky obnovitelným zdrojům soběstačná, se pomalu, ale jistě rozplývá. Ukazuje se to třeba právě na příkladu elektromobilů.

Ty jsou samy o sobě zajímavým pokrokem a alternativou k vozům se spalovacím motorem. Ve světě se začaly prosazovat díky svým funkcím a přednostem, avšak u nás se to zase vzalo za zvláštní konec. Z elektromobilů se udělalo obří téma s tím, že za pár let by po evropských ulicích měly jezdit pouze ony. A toho se docílí tak, že se veškerá konkurence prakticky zakáže.

Z nějakého nejasného důvodu se počítalo jednak s tím, že elektřina bude vždy levná a jednak, že jí bude pořád dostatek. Skeptikům už to však tehdy nevycházelo. Pokud by se všechna vozidla náhle stala elektrickými, znamenalo by to totální změnu infrastruktury, a to nejen v podobě dobíjecích stanic, nýbrž celé energetické sítě.

Foto: Shutterstock

Někdo to nedomyslel

Bylo víceméně jasné, že tolik elektřiny například obnovitelné zdroje nikdy nevyrobí, tedy pokud by jimi nebyla zastavěn každý volný kus země. Přesto se rozhodlo, že za deset let by se měly prodávat už pouze elektromobily.

Realita se však ukázala dříve, než kdo čekal. Elektřiny je najednou málo, protože jsme se souběžně připravili o její zdroje, ať už uhelné, plynové nebo jaderné. Nemůže tak příliš překvapit, že cena elektřiny vyskočila do netušených hodnot. A nikdo neví, co s tím.

Zdá se však, že smůlu mohou mít právě majitelé elektromobilů. Ti je už teď musí dobíjet za částky, které se blíží běžnému tankování. A po nárůstu cen elektřiny z posledních dnů to bude ještě mnohem horší.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.