Elektřinu nám zdražili Němci, ukázalo se. Všechno pokazili a teď odsávají tu naši

Celá Evropa v posledních dnech nevěřícně sledovala, jak cena elektřiny vystřelila vzhůru, a to navíc už z úrovní, které byly oproti normálu mnohonásobně vyšší. Nakonec se sice dostavila určitá korekce, ale nikdo si netroufne říct, že jsme na konci tohoto ožehavého problému, který ovlivňuje životy úplně všech.

Komplikovaná energetika

Elektřina a plyn se coby základní zdroje energie totiž pro řadu domácností stávají nedostupnými. Teď to řada z nich třeba ještě nevidí, protože mají ceny zafixované, ale až to dolehne plnou tíhou, bude to znamenat, že množství lidí jednoduše nebude schopno za energie zaplatit.

Obecně se svaluje vina na aktuální konflikt, ovšem tam je souvislost spíše s cenou plynu a rovněž jen omezená. Problém je totiž mnohem hlubší a nelze ho vysvětlit úplně jednoduše.

Podle některých odborníků však jádro celé patálie leží v rozhodnutí Německa přejít velmi rychle na obnovitelné zdroje energie. Tato země navíc svou volbu v podstatě vnutila i celé Evropské unii, jejímž hlavním záměrem se stala ochrana před klimatickou změnou.

Němci to ale celé uspěchali a navíc vsadili vše na jednu kartu, jejíž úspěch nebyl zdaleka jistý. V rychlém sledu si povypínali uhelné a jaderné elektrárny a začali budovat solární a větrné zdroje energie, které se rozhodli doplnit výhradně plynovými elektrárnami.

Foto: Shutterstock

Kouzlo jednotného trhu

Zároveň prosadili vznik jednotného energetického trhu, čímž si zajistili možnost, že svou energetiku budou přebudovávat bez velkých rizik. Vždy si totiž mohou koupit elektřinu třeba z České republiky, která má povinnost ji na společnou burzu umístit.

Jenže zatímco Češi si udrželi možnost produkovat relativně levnou elektřinu, nemají možnost už ji za výhodné ceny prodávat svým domácnostem. Musí ji nabídnout všem a za tržní cenu si ji pak kupovat zpět.

Kroky Německa však logicky vedly k tomu, že je elektřiny na trhu málo, jelikož právě z našich sousedů se stali čistí dovozci. Pak se nemůžeme příliš divit tomu, že se stalo to, co se stalo. Pokud by se tu nepokřivil trh s elektřinou, těžko by toho teď někdo mohl využívat ve svůj prospěch a držet nás v šachu.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.