Elektřina v Česku je nejdražší v celé Evropě, provalilo se. Přitom jí spoustu vyvážíme. Něco tu tvrdě nehraje

Když odpovědní lidé mluví o tom, jak moc jsou v České republice drahé energie, obvykle doplní, že podobně jsou na tom prakticky všechny evropské státy. To je však pravda pouze částečně. Ano, cena elektřiny a plyn stoupla všem, ovšem Čechům zdaleka nejvíce.

Nejhorší ze všech

Jak ukazuje cenový index energií pro domácnosti HEPI, který srovnává cenu elektřiny v jednotlivých evropských metropolích vůči paritě kupní síly, Česko je na tom zdaleka nejhůře, jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda.

Výpočet se sice vztahuje konkrétně na Prahu, ovšem ve skutečnosti je to pak ve zbytku země ještě horší, protože ceny energií jsou podobné, avšak v Praze jsou příjmy o poznání vyšší než jinde v republice.

V paritě kupní síly platí Pražané 52 eurocentů za kilowatthodinu elektřiny. To je dvakrát více, než kolik platí Slováci v Bratislavě a třikrát tolik než platí Maďaři v Budapešti.

Foto: Shutterstock

Cena vyšponovaná na maximum

V Česku je dražší elektřina než ve Velké Británii, Německu, Švýcarsku nebo Norsku. Jsme na tom skutečně nejhůře z celé Evropy. Ano, je zde zohledněna i kupní síla. Avšak i bez toho je elektřina v České republice jedna z nejdražších. Více v absolutních číslech stojí pouze v Itálii, Nizozemsku a Dánsku.

Je těžké chápat, proč tomu tak je. Česko totiž na rozdíl od plynu dokáže elektřinu produkovat ve velkém množství. V přepočtu na počet obyvatel patří dokonce k největším vývozcům na světě.

Srovnání přitom ukazuje, že jiné země, které produkuje dostatek elektřiny, ji mají také relativně levnou. Výjimkou je právě pouze Česká republika, kde zjevně něco nefunguje.

Zřejmě ne nadarmo se ČEZu daří dosahovat astronomických zisků, díky kterým si jeho management může vyplácet pohádkové odměny.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.