Elektřina a plyn mohou brzy brutálně zlevnit. Lidé však mohou udělat chybu, ze které se nevyhrabou

V minulých dnech se nemluvilo snad o ničem jiném než o neustále se zvyšujících cenách elektřiny a plynu. Energie totiž po cenové stránce vyskočily tam, kde by podle prognóz měly být třeba až za desítky let. Zkrátka na hodnoty, s nimiž se v jejich případě vůbec nepočítalo. Energie se tak na burzách prodávají třeba za desetinásobek toho, kolik stály ještě nedávno.

Ceny už výše nemohou

Dodavatelé pochopitelně musí tyto ceny postupně přenášet na zákazníky. Změny ceníků každý měsíc bylo dlouhou dobu nepříjemné, ovšem teď už se stalo vysloveně neúnosným. Pokud by se do koncových cen promítlo aktuální navýšení cen na burzách, znamenalo by to pro řadu domácností i firem jednoduše likvidaci.

Začaly se objevovat propočty, kolik by lidé platili ročně za energie. Třeba jen za elektřinu by v rodinném domku mohli hradit 100 až 200 tisíc korun. A podobnou částku za plyn k tomu. V horším případě by tak domácnost musela zaplatit 400 tisíc korun ročně za to, že si rozsvítí a zatopí. To je částka, která je neúnosná nejen pro nižší třídu, ale i pro tu střední. A dokonce vyšší třída by takovou sumu jistě nehradila s úsměvem.

Česká stát má v řešení poněkud svázané ruce, protože trh s energiemi je v Evropě propojený. Avšak do věci už se vložila Evropská unie, jejíž představitelé oznámili, že by ceny plynu mohly být zastropovány. To samé si lze představit u elektřiny. Její nárůst je navíc do značné míry dán tím, že zdražuje právě plyn.

Foto: Shutterstock

Zafixovat nahoře

Tento krok by vedl k okamžitému zlevnění energií, a to i pro domácnosti. Ty jsou teď ovšem ve velkém pokušení, zda si současné ceny zafixovat nebo nikoliv. Ve světle diskuzí o tom, jak ceny energií srazit, by však s fixací mohli udělat velkou chybu. Zajistili by si tak na roky dopředu současné, velmi vysoké ceny a museli je nadále platit.

Fixace navíc aktuálně nepřinášejí tu výhodu jako kdysi, a sice, že zajišťovaly i levnější elektřinu nebo plyn. Pokud si dnes cenu zafixujete, bude to na vyšších hodnotách, než jaké jsou ty tržní. Jednoduše proto, že dodavatelé se obávají dalších nárůstů a jakýchkoliv fixních smluv dají raději vyšší ceny.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.