Elektřina a plyn již brzy brutálně zlevní. Češi ušetří desítky tisíc díky triku

Možná již poměrně brzy si budou moci domácnosti oddechnout, a to poté, co byly jejich nervy v posledních dnech a týdnech vyšponované na maximum. Reálně totiž hrozilo, že budou muset platit za elektřinu a plyn tržní ceny, které se začínají propisovat do koncových cen.

Už to nešlo platit

Ceny na burze však vystoupaly už tak vysoko, že by to reálně znamenalo platby ve výši stovek tisíc korun za rok. Odborníci něco takového označili za neufinancovatelné a stát začal konečně jednat.

Jako velmi pravděpodobné se jeví zastropování cen energií, zejména potom elektřiny, která v poslední době zdražila nejvíce, aniž by k tomu byl nějaký závažnější důvod. Obzvlášť Češi to nesou velmi nelibě, protože dobře vědí, že v jejich zemi se elektřiny produkuje dost i na vývoz, a tak příliš nechápou, proč za ni musí platit horentní sumy.

Řada dodavatelů přitom své klienty už převedla na spotové ceny. To znamená, že v poslední době platili mezi 500 až 1000 eur za megawatthodinu. To se v případě některých promítlo do záloh ve výši třeba i 30 tisíc korun měsíčně.

Foto: Shutterstock

Nastane výrazný propad

Právě takové částky ale domácnosti jednoduše hradit nemohou. Jsme tak velice blízko tomu, aby došlo ke stanovení stropu. Již zazněla vyjádření, že by to mělo být někde kolem 200 eur za megawatthodinu, což by oproti současným hladinám byl výrazný propad.

V Česku by potom lidé mohli platit šest až deset korun za kilowatthodinu. I to by v každém případě znamenalo obrovskou úlevu. Ačkoliv by to bylo stále podstatně více než v minulých letech, dostaly by se platby do rozumných mezí, což si všichni přejí.

Druhou otázkou je, jakým způsobem se to bude celé financovat. Experti už v minulosti upozornili, že cenový strop je tou nejnákladnější možností pro státní rozpočet. Ten tak čeká další velký zásek.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.