Důchodci už berou víc než pracující. Takhle to dál nejde, lidé se chtějí bouřit

Letos jsme se dočkali jevu, který dosud nikdy dříve nenastal, ale který hrozí, že se stane do budoucna pravidlem, pokud bude míra zdražování i v dalších letech vysoká, což se dá předpokládat. Důchodci totiž letos dostali přidáno hned třikrát, a to opravdu výrazně.

Navýšení o tisíce korun

V lednu došlo k běžné zákonné valorizaci, která byla ještě navíc neprozřetelně navýšena více, než bylo potřeba. A jelikož ceny tak rychle rostly, nezbylo nic jiného než důchodcům přidat ještě v červnu a v září.

Skutečně výmluvný je příklad penzisty, říkejme mu pan Karel, který odešel do důchodu na konci loňského roku s vyměřeným důchodem 18 220 korun. To už dnes není žádnou výjimkou, stačí poměrně běžně vydělávat a pracovat po celý produktivní život.

Už v lednu dostal pan Karel přidáno a začal pobírat důchod ve výši 19 061 korun. V červnu došlo k dalšímu navýšení na 20 305 korun a v září potom dokonce na 21 159 korun. Za necelý první rok v penzi si tedy pan Karel polepšil o téměř 3000 korun měsíčně.

Významným způsobem se navyšovaly i nižší penze, u kterých je to ale na druhé straně docela potřeba. Pokud někdo pobíral koncem loňského roku 12 tisíc korun, potom má po třech valorizacích už téměř 14 tisíc korun a polepšil si tak o dva tisíce.

Už v lednu přitom dojde k dalšímu masivnímu zvýšení důchodů, které bude tentokrát podpořeno ještě o aplikaci výchovného, kdy se připočte 500 korun za každé vychované dítě.

Foto: Shutterstock

Rodiče v důchodu už mají víc, než děti vydělají

Pokud by Česká republika byla ve skvělé ekonomické kondici, kdy by z jejího hospodářství profitovali i zaměstnanci, asi by nikdo nemohl proti navýšení důchodů nic namítat. Jenže tak tomu není. Ekonomika se pohybuje na hraně recese, zadlužení obrovským způsobem roste a lidé musí vyjít se stávajícími platy, i když se enormně zdražuje.

Není to nic proti důchodcům. Dobře si uvědomuju, že mě to také čeká, a tak mluvím i o sobě. Myslím si ale, že tohle zvyšování důchodů není správné. Můj otec má důchod 21 tisíc, matka 19 tisíc korun. To už je víc, než vyděláme dohromady s manželem,” říká paní Veronika, která vychovává dvouletou dceru.

Na sociálních sítích roste vlna nepochopení, proč se takovým tempem zvyšují důchody, když není kde brát a hrozí, že se zaměstnancům budou muset zvyšovat daně a odvody, aby se to celé ufinancovalo.

Aktuálně se zdá, jakoby důchody byly odříznuty od ekonomické reality a fungovaly v módu skvělých časů. Podle mnohých je to ale hlavně proto, že různé síly spoléhají právě na hlasy důchodců, které nechtějí popudit proti sobě.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.