Dlaždice v koupelně budou jako nové do 10 minut. Použijte koktejl 4 ingrediencí, získáte famózní čistič

Dlaždičky v koupelně se musí čistit pravidelně. I tak může dojít k tomu, že něco přehlédnete nebo zanedbáte, a vytvoří se odolná špína. Není pak zcela jednoduché se jí zbavit. Postupem času navíc ztrácejí dlaždičky svůj původní lesk. Ten jim můžete snadno vrátit díky několika ingrediencím.

Jako prevence funguje jedlá soda

Jedlá soda funguje jako prevence ve chvíli, kdy o dlaždičky pečujete pravidelně. Stačí rozmíchat 3 lžíce jedlé sody v 500 ml vody a houbičkou občas přečistit. Na čištění spár je vhodné použít zubní kartáček.

Dále se dá použít citrónová šťáva. Kolečkem citrónu můžete vyčistit nejen dlaždičky v koupelně, ale skvěle bude fungovat i v kuchyni. Otřete zašpiněné místo, nechte 15 minut působit a omyjte. Pokud se o dlaždičky ale nestaráte pravidelně, nejspíš to stačit nebude, a budete muset nasadit jiný kalibr.

Vytvořte si domácí čistič

Pokud narazíte na skutečně odolnou špínu, vytvořte si domácí čistič, který si s ní poradí. Budete potřebovat 5 l vody, 1/3 sklenice citrónové šťávy, ½ sklenice jedlé sody a ¼ sklenice octa. Aby se vše povedlo, je potřeba dodržet pořadí, v jakém budete přidávat do vody suroviny. Nejprve do vody vmíchejte jedlou sodu, pak citrónovou šťávu a nakonec ocet.  Vytvoří se pěna a můžete začít pracovat. Směs přelijte do rozprašovače, nastříkejte na zašpiněná místa a za půl hodiny smyjte vodou.

Foto: Shutterstock

Když nic nezabírá, zkuste savo nebo amoniak

Může se stát, že nezabere ani domácí čistič s octem a jedlou sodou. Například pokud uklízíte v domácnosti, kde se na koupelnu nesáhlo dlouho. Pak je nutné nasadit agresivnější prostředky. Smíchejte savo a vodu v poměru 1:3 a naneste na špínu. Dbejte na ochranu zdraví, je potřeba větrat a mít nasazené rukavice.

Případně vyzkoušejte amoniak, který se připravuje v poměru 1:2 s vodou. Nechte ho působit aspoň 60 minut, a nakonec otřete houbičkou.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.