Co si počnout, když vyděláváme jenom 50 tisíc měsíčně. Už to nedáváme, Češi vyrazí bouřit se do ulic

Situace v České republice není vůbec jednoduchá. Na jedné straně tu máme neustálé zdražování energií a potravin, na straně druhé potom výzvy k tomu, aby se lidé uskromnili a po svých zaměstnavatelích nežádali takové navýšení mezd, které by plně pokrylo inflaci.

Peníze už nestačí

Ekonomové totiž argumentují poměrně logicky. Pokud by každému bylo zdražení pokryto navýšením platu, nevyřešilo by se vůbec nic. Z přehřáté ekonomiky by se tak nepodařilo vypumpovat přebytečné peníze, takzvaně ji ochladit, a inflace by pokračovala dalším růstem. A opět by tu byl požadavek na navýšení mezd. Z této spirály by potom nebylo úniku, proto se jí všichni tak bojí.

Jde jistě o solidní vysvětlení problému, avšak s trochou nadsázky řečeno: lidé si za něj jídlo nekoupí. Pokud se plošně zdražuje, je z jejich pohledu více než přirozené, že by měly růst také platy. Zdražování je totiž tak prudké, že i dříve slušné platy dnes už prostě nestačí.

Nechápu, jak rychle se naše situace proměnila. Když jsem loni bral ještě 45 tisíc korun, v pohodě jsme jako rodina vycházeli. Manželka je na rodičovské a nic nám nechybělo. Poplatili jsme hypotéku i všechny potřebné výdaje a ještě nám zbývalo,” říká pan Michal z Brna.

Foto: Shutterstock

Rychlá změna k horšímu

To se ale v posledních měsících začalo rychle měnit. Rodině totiž stouply především výdaje na energie a navíc skončila fixace hypotéky, takže bylo třeba nové. “V práci mi sice přidali pět tisíc, takže teď beru 50 hrubého, o čemž se mi dříve ani nesnilo. Ale stejně s tím za současných podmínek nedokážeme vyjít,” vysvětluje Michal.

Poměry se skutečně velmi rychle mění. Zatímco dříve jsme byli zvyklí na průběžné zdražování v jednotkách procent, to současné má úplně jinou kvalitu. Zejména ceny energií se zmnohonásobují, což bude pokračovat i na podzim tohoto roku, kdy se čeká další razantní navýšení. To pak bude zprostředkovaně tlačit i na ceny potravin a služeb. Do toho se ještě rodinám zdražuje bydlení, ať už v podobě hypoték nebo nájmů. Jde o koktejl, který bude mít problém přestát i střední třída. Takovéto momenty přitom historicky vedly k sociálním bouřím.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.