Chorvatsko vyzvalo turisty, aby se nekoupali v moři. Potvrdilo se, že voda je plná výkalů a hrozí nebezpečí

Pravda se nakonec přeci jen ukázala. Od začátku sezóny informujeme o tom, že moře v Chorvatsku je silně znečištěné, na což nás upozorňovali zejména turisté, kteří se na své dovolené prakticky nemohli koupat. Pod každou takovou zprávou se však objevila záplava těch, kteří ji zpochybňovali a tvrdili, že chorvatské moře je naprosto čisté.

Úřady musely zasáhnout

Na problém ale postupně začali upozorňovat i sami Chorvaté, kteří natočili záběry silně znečištěného moře. A teď následují i samotné chorvatské úřady. Například Dubrnovnicko-neretvanská župa provedla laboratorní rozbory vody na řadě míst a zjistila, že vzorky jsou silně znečistěné. Na některých místech potom zakázala koupání. Jde například o oblíbenou pláž Pod hradbami na ostrově Korčula, jak píše server Dnevnik.

Moře na daném místě je silně znečištěno fekáliemi, což potvrdil rozbor mořské vody, která byla odebrána 4. srpna. Bylo konstatováno, že limity mikrobiologických ukazatelů na bakterii Escherichia coli a střevního enterokoka byly výrazně překročeny.

Foto: Shutterstock

V moři je hodně špíny

Internetem se šíří také video vlivného anglického influencera, který vystupuje pod přezdívkou YourBoyMoyo a kterého sledují miliony lidí. Ten upozornil na skutečnost, že moře v Chorvatsku je znečištěné. Na první pohled může vypadat čistě, ale když si v něm zaplaval, narazil na výkaly.

V Chorvatsku aktuálně probíhá rekordní sezóna, která je však sužována celou řadou komplikací. Pravdou je, že znečištěné moře patří k těm největším a kazí dovolenou velkému množství lidí. Dále však v Chorvatsku panuje také velké sucho, což vyústilo v to, že se turisté nemohou na některých plážích sprchovat sladkou vodou. Češi si potom stěžují také na to, že je v zemi velmi draho.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.