Česku hrozí obří a dlouhý blackout. Lidé si ho způsobí sami, když budou šetřit plynem

Lidé se nacházejí ve velmi složité situaci. Ze všech stran se na ně valí zprávy o tom, že na podzim a v zimě si již nebudou moci zatopit standardním způsobem. V lepším případě bude topení omezeno na 18 stupňů, v tom horším ale může dojít k tomu, že bude plynu takový nedostatek, že se jím prostě topit nebude.

Rozhodí se elektrická síť

Mnozí se to přitom rozhodli neponechat náhodě a na problém se aktivně připravují. Obchody tak hlásí enormní zájem o zařízení na elektřinu, které zajistí ohřev, jako jsou například přímotopy.

V zásadě tito lidé dělají dobře, protože vycházejí z jednoduché úvahy. Zatímco plyn musí Česká republika prakticky ze sta procent dovážet, elektřinu je schopna vyrábět i z jiných zdrojů. Dokonce jí má tolik, že ji může vyvážet.

Lidé zkrátka uvažují tak, že elektřiny bude dost, a přestože bude zřejmě dražší, žádným způsobem se omezovat nebude. Díky tomu si tak budou moci doma libovolně zatopit. Tento úhel pohledu má však stinnou stránku, která se aktuálně v Evropě velmi diskutuje.

Jak upozornil německý portál News.de, pakliže dojde k připojení velkého množství takových zařízení do sítě, může dojít k přetížení a kolapsu elektrické sítě. V takovém případě bychom pravděpodobně zažili masivní výpadek, takzvaný blackout.

Foto: Shutterstock

Přijdeme o všechno

Odborníci upozorňují, že takový výpadek by nemusel být vůbec krátkodobý. Trvat může hodiny, ale třeba i dny. V takovém případě by pochopitelně všechny přímotopy přestaly fungovat. A nejen ony. Přišli bychom o počítače, internet, světlo, dopravní prvky, mobilní síť apod.

Řada publikací přitom upozorňuje na to, že delší blackout může být pro moderní společnost skutečně velmi nepříjemným zážitkem. Pakliže totiž elektřina, která je potřebná takřka ke všemu, nejde delší dobu, hrozí nepokoje a chaos.

Elektrická síť v Evropě je přitom úzce propojená, a tak nezávisí jen na tom, co se bude odehrávat v České republice. Naopak, místní občané mohou odnést například nepromyšlené kroky Německa, které má aktuálně situaci v energetice dosti rozkolísanou.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.