Česko prohrálo. Cena elektřiny poletí vzhůru a plyn nebude

Ačkoliv se český ministr průmyslu snaží všude prezentovat dojednaný rámec opatření v Evropské unii jako svůj velký úspěch, ve skutečnosti Česká republika vůbec neprosadila to, co zamýšlela. Přijaté kroky, které by se měly v blízké budoucnosti implementovat, situaci podle všeho nezlepší a naopak ji mohou ještě zhoršit, jak informuje ve svém článku server Ekonomický deník.

Obrátí se proti nám?

V Evropě by se v blízké době energetická krize měla řešit na třech úrovních. V první řadě to budou úspory ve spotřebě, dále potom daně na nadměrný zisk pro energetické společnosti a ve třetím případě potom přerozdělení takto získaných nebo i jiných peněz domácnostem.

Ve hře je ale také velmi kontroverzní strop na cenu dováženého zemního plynu. Ten by znamenal, že Evropa bude importovat tento zdroj energie pouze za nějakou maximální cenu. Tomu dovozci buď vyhoví, nebo nikoliv. Argumentace je opět taková, že země mající bohaté zdroje nerostných surovin se dnes mohou těšit z nespravedlivě vysokých zisků.

Takové opatření se jeví logicky, ale může se zle vymstít. Cílí pochopitelně primárně na Rusko, které v takovém případě může přestat plyn do Evropy zcela dodávat. Jeho reálná cena potom ještě více vyletí a zbylí importéři, jako třeba Norsko nebo USA, budou moci dodávat za ještě vyšší ceny. Ovšem nebudou mít zřejmě dostatek kapacity, a tak plynu může být velmi málo.

Foto: Shutterstock

Nejisté řešení

Nevyřešila se ani vysoká cena elektřiny. Ta může ve skutečnosti dále růst. Dopad na domácnosti a menší firmy bude spočívat v tom, že státy budou moci výrobcům elektřiny vzít část zisků a přerozdělit je lidem. Zde je ale určitý problém v tom, že výrobci prodávají elektřinu na rok i více dopředu. Je otázkou, zda nedojde k nepříjemné spirále, kdy státy sice budou těmto firmám odebírat prostředky, ale ony pak budou elektřinu prodávat stále dráže.

Zatím není zcela jasné, jak vše bude implementováno v rámci České republiky, ale je tu stále velké množství otazníků a nezdá se, že by energetická krize byla vyřešena. Mimo jiné i proto, že pomoc se netýká velkých firem. Ty mohou začít v důsledku vysokých cen energií krachovat a ve velkém propouštět.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.