České potravináře likviduje cena elektřiny a plynu. Němci už slaví, obsadí celý náš trh

Vysoké ceny energií netrápí pouze domácnosti. Možná ještě větším problémem jsou pro společnosti, které jich pro svou činnost potřebují velké množství. Typickým příkladem jsou potravináři, bez nichž se přitom neobejdeme. Ti však už hlásí, že pro ně drahá elektřina a plyn mohou být likvidační.

Firmám docházejí peníze

Veřejně o tom teď promluvil šéf největší české mlékárny Madeta. Ten oznámil, že jen za elektřinu musí jeho společnost platit o 100 procent více než loni. To jsou stovky milionů korun navíc. Výhled je přitom spíše takový, že ceny dále porostou.

Firma může mít již brzy problém zaplatit faktury za elektřinu. V lednu reálně hrozí, že už nebude mít peníze na úhradu. A to navzdory tomu, že se Madetě v první polovině roku dařilo a prodeje byly vysoké. V červenci se to ale zlomilo, lidé začali šetřit a do toho se naplno projevuje zdražení energií.

Šéf Madety se také ohradil proti tomu, aby se lidem říkalo, že si holt budou muset obléci nějaký ten svetr navíc. Naopak jsou nutná energetická opatření pro domácnosti i pro celou ekonomiku.

Foto: Shutterstock

Češi vytlačení z vlastního trhu

Tato situace totiž zatím hraje do karet především Německu, které se chystá obsadit tuzemský trh. Němci mají totiž z nějakého důvodu výrazně levnější energie než Češi, a to navzdory tomu, že třeba elektřinu odsud dovážejí.

Německo tak může produkovat významně levnější potraviny a zaplavovat jimi okolní trhy, mimo jiné ten český. Pokud se jim podaří vytlačit české potravináře, kteří budou nekonkurenceschopní, půjde o změnu na desítky let. Tak dlouho se zdejší zemědělství a potravinářství bude zase dávat do pořádku.

Madeta přitom očekává, že lidé již poměrně brzy ještě razantněji omezí své nákupy, a to jednoduše proto, že na ně nebudou mít. Nemusí to být ani kvůli ceně samotných potravin, jako spíše proto, že zdražené energie jim vysají z rozpočtu všechny peníze.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.