Češi už kvůli vysokým cenám potravin dělají zoufalé věci. Jak si pomáhají k penězům?

Českou republiku zasáhla dokonalá cenová smršť. Zdražuje prakticky úplně všechno, nejvíce potom energie a také potraviny. Tedy věci, které lidé potřebují jako naprostý základ k životu. Začíná se to projevovat i ve statistikách, které s tím na první pohled nesouvisí, a to jsou data o krádežích.

Mizí úplně obyčejné věci

V první polovině tohoto roku zaznamenala policie o celých 2500 krádeží více než ve stejném období roku loňského, kdy se zdálo být po ekonomické stránce ještě všechno v pořádku. Podle informací TN.cz jde přitom o jev, který se protíná celou zemí. Někde počty krádeží stoupy i o více než sto procent.

Strážníci jednoznačně vidí především nárůst v posledních třech měsících, kdy počty hlášených krádeží dramaticky rostou. Nejde přitom o drahé zboží. V odcizených položkách se zračí zoufalost těch, kteří po nich museli sáhnout. Vždyť jde často o pouhé pečivo, šišky salámu a další běžné potraviny. Odchycení lidé mají skutečně hlad.

Dle statistik se skutečně nejvíce krade v obchodech s potravinami, dále se potom zcizuje drogerie, oblečení nebo zboží pro kutily. Pakliže se hodnota odcizeného zboží vejde do 10 tisíc korun, nejde o trestný čin, za který by hrozilo vězení, nýbrž jen o přestupek, za který dostanete pokutu.

Foto: Shutterstock

Drahota už tvrdě dopadla

Nejhorší situace panuje dle statistik v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Nejde o žádné velké překvapení. Tyto oblasti jsou totiž ekonomicky nejslabší. Sekunduje jim pouze Praha, ale to z toho důvodu, že v ní žije nejvíce lidí.

Někteří lidé už skutečně začínají narážet na své limity, a to i přesto, že se dosud snažili žít poctivě a vše platit. Chudší vrstva obyvatelstva však už drahotu velmi výrazně pociťuje, přičemž velký zásah může v příštích týdnech a měsících dostat i střední třída.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.