Češi přicházejí o velké peníze. Mají nárok na speciální příspěvek, ale vůbec o tom neví

Mnoho lidí v současné době čeká na to, až stát konečně vyplatí podporu na drahé energie. Ta se v poslední době poněkud zamotává, a to jak z hlediska časového, tak i toho, kolik vlastně domácnosti nakonec dostanou. Původně to mělo být až 16 tisíc korun, avšak teď se mluví o tom, že v tomto roce by mohlo jít o menší částku. Zatím však s jistotou nikdo neví.

Pomoc pro 400 tisíc domácností

Přitom řada domácností by už si mohla pomoci teď. Celá řada z nich má totiž v důsledku zvýšených nákladů na bydlení nárok na příspěvek na bydlení. Dle dat společnosti PAQ Research má za aktuální situace nárok na tento příspěvek přibližně 20 % domácností. To znamená, že každá pátá domácnost by mohla něco dostat. Z tohoto počtu však příspěvek skutečně čerpá jen pětina lidí.

Některé domácnosti by na takový příspěvek dosáhly spíše jen formálně a dostaly by pomoc třeba jen v řádu desetikorun nebo stokorun, které by je stejně příliš nevytrhly. Avšak přibližně 400 tisíc domácností má už nárok na příspěvek, který by pro ně mohl znamenat významnou finanční pomoc.

Foto: Shutterstock

Mohlo by to opravdu pomoci

Podle expertů však část lidí odradí skutečnost, že žádost o příspěvek je administrativně poměrně náročná, nehledě na to, že pověst náročnosti tu skutečnou ještě o kus předhání. Dalším lidem je potom proti srsti o nějaký příspěvek žádat, protože na to dosud nebyli zvyklí. Se svými příjmy vycházeli, dokud nedošlo k rapidnímu zdražení energií, a teď mají pocit, že selhali.

Klíčové je aktuálně doložit příjmy, které musí být pod určitou hranicí. Zatím se však musí žádat každé čtvrtletí a náročnou proceduru tak vždy opakovat. Aktuálně se však chystá opatření, aby se muselo žádat jen každého půlroku.

A nejde přitom jen o příspěvek na bydlení. Podobně laxní jsou domácnosti i vůči příspěvkům na děti. Také na ně má nárok celá řada rodin, které je přitom vůbec nečerpají. Často jsou to přitom ty, které by nějakou pomoc od státu uvítaly, ale spíše čekají, že jim ji stát sám proaktivně poskytne.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.