Češi mohou od státu dostat velké peníze. Většina o tom ale netuší, a tak o ně přichází

Současná situace není vůbec jednoduchá. Mimo jiné je to dáno i tím, že jsme se do ní dostali velmi rychle, mnozí ani neví jak. Najednou začaly prudce zdražovat ceny energií a lidé postupně zjišťují, že nemají na jejich úhradu.

Pomoc už můžete čerpat

Už nějakou dobu přitom slyšíme o tom, že se chystá jakási pomoc v podobě úsporného tarifu. Řada lidí se tak rozhodla čekat na to, co jim bude představeno. Jak se ale ukazuje, tato forma pomoci bude pro většinu lidí v problémech stejně nedostatečná, protože v průměru pokryje jen 15 tisíc z výdajů na elektřinu a plyn. Pakliže ale někdo musí nově platit třeba 150 tisíc ročně, zase tolik ho to nevytrhne.

Možná vás přitom překvapí, že není třeba na nic čekat. Takzvaný úsporný tarif je separátní pomoc, která nijak neovlivňuje příspěvky, které už je možné získat. Jak uvádí společnost PAQ Research, v současné době má na nějakou formu příspěvku na bydlení, který zohledňuje nejen nájem, ale právě i platby za energie, nárok celých 20 % českých domácností. S tím, jak energie zdražují, přitom toto číslo bude nadále stoupat.

V podstatě každá pátá domácnost, možná i více, by si tak mohla požádat o příspěvek od státu. Jenže tak nečiní. Z tohoto počtu oprávněných totiž pomoc čerpá pouhá pětina.

Foto: Shutterstock

Tisíce korun měsíčně

Pravdou je, že v případě některých domácností by šlo spíše o symbolické částky v řádu několika stokorun a je otázkou, zda má cenu kvůli tomu vyplňovat pravidelně podrobné formuláře. Ovšem celých 400 tisíc domácností už má nárok na poměrně významnou pomoc v řádu tisíců korun měsíčně. To už jsou přitom částky, které mohou opravdu pomoci.

Bylo již deklarováno, že žádná domácnost by neměla platit více než 30 % svých příjmů za bydlení. V případě Prahy je toto procento o něco vyšší, a sice 35 %. Pakliže tak potřebujete více než třetinu svých příjmů na úhradu nájmu a energií, měli byste požádat o pomoc právě v podobě příspěvku na bydlení.

Aktuálně je žádost administrativně vcelku náročná, avšak úředníci vám s ní jistě pomohou. Ve skutečnosti to navíc není tak hrozné, jak se říká. Rozhodně by vás to nemělo odradit. Aktuálně je nutné žádat vždy každého čtvrt roku, avšak již brzy by se mělo toto období prodloužit na půl roku.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.