Češi mají nárok na velké peníze od státu. Vůbec to netuší a neříkají si o ně, přicházejí o desítky tisíc

Současnou situaci s cenami energií jsme tu ještě nikdy neměli. Není tedy divu, že se v ní lidé poněkud ztrácí a mnozí z nich neví, co mají dělat. Těžké je například rozhodování mezi různými tarify, fixacemi apod. K tomu se navíc ještě přidávají nejrůznější možnosti podpory, které se dají čerpat.

Není to automatické

Mnoho lidí se přitom domnívá, že na finanční pomoc od státu musí čekat. Dokud je někdo například nevyzve k tomu, aby si přišli pro peníze nebo poskytli číslo účtu, kam je zaslat. Takové příspěvky také přicházejí, naposledy v podobě pětitisícové dávky na každé dítě.

Pak jsou tu nejrůznější automatické dotace na elektřinu a plyn. V minulosti to bylo odpuštění DPH, teď třeba poplatku za obnovitelné zdroje nebo chystaný příplatek 2000 až 3500 korun, který by měl být započten do faktury za letošní spotřebu elektřiny.

Jenže to zdaleka není všechno. O ten největší příspěvek si totiž musíte říct. Sami se o něj přihlásit. Jinak ho prostě nedostanete, přestože na něj máte nárok. Představte si, že někde leží třeba deset tisíc korun, které můžete mít měsíčně a vy si je nevyzvednete. Tak přesně tak to funguje s příspěvkem na bydlení.

Foto: Shutterstock

Vysoké platby vám doplatí

Na něj má dle průzkumu nárok už více než pětina, tedy více než milion domácností. Oni se o něj ale vůbec nehlásí. Dosavadní údaje říkají, že o příspěvek zažádá pouze 20 % oprávněných osob.

Je to přitom právě ten příspěvek, který má zaručit, že za energie nebudete vydávat více než 30 % svých příjmů. Pakliže dáváte více, musí vám to stát doplatit, stačí si požádat. Pravda, formulář je poněkud složitější a vyplňovat ho je nutné každé dva měsíce, ale vyplatí se to.

Stát teď chce dále rozšířit okruh oprávněných osob a také navýšit příspěvky. Lidé tak budou moci dostávat i velmi slušné částky každý měsíc.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.