Češi mají jedinečnou šanci, jak ušetřit na elektřině obrovské peníze. 90 % z nich o ní ale vůbec neví a platí zbytečně moc

Bohužel je jen velmi málo lidí, kteří se opravdu dobře orientují v cenících a tarifech dodavatelů energií. I to je jedním z důvodů, proč teď mnozí platí za elektřinu a plyn velké peníze. Jedna věc je pochopitelně plošné zdražování, ovšem člověk, který se vyzná, mu může do značné míry čelit. Naopak lidé bez většího přehledu často platí zbytečně moc.

Chce to správný spotřebič

Jednou z nejlepších kliček je takzvaný nízký tarif. Starší ročníky si možná ještě vzpomenou na něco, čemu se dříve říkalo noční proud, který byl dostupný, jak už název napovídá, právě v nočních a brzkých ranních hodinách. Jeho velkou výhodou bylo to, že byl výrazně levnější.

V současné době je to poněkud změněné, avšak princip zůstává podobný. Už neplatí, že nízký tarif nabíhá v noci. Může se tak dít i přes den. Určitou složitostí je, že se tak děje na různých místech v odlišnou dobu, která se navíc může navíc měnit. Obecně platí, že se nízký tarif aktivuje tehdy, když je síť méně vytížená. Nepočítejte tedy s tím, že se aktivuje v podvečerních či večerních hodinách, kdy jsou všichni doma a něco dělají.

Na nízký tarif nemá nárok každý, avšak nejde o nic nedosažitelného. Důležité je především vlastnictví spotřebiče, který k čerpání levnější elektřiny opravňuje. Typicky jde o elektrické topení, jako například přímotop, podlahové topení nebo elektrický kotel, případně tepelné čerpadlo, ale třeba i bojler na elektřinu.

Foto: Shutterstock

Ušetřit můžete desítky tisíc

Premisa je jednoduše taková, že levnější proud může čerpat ten, u koho je předpoklad, že ho bude spotřebovávat velké množství. Můžete si k tomu dopomoci i jinými cestami, jako například pořízením elektromobilu, který budete dobíjet doma. Pakliže však elektřinou pouze svítíte nebo vaříte, musíte se spokojit s čistě vysokým tarifem.

Dochází nicméně k případům, kdy domácnost historicky nějaký ten spotřebič, který opravňoval k nízkému tarifu, měla, ale pak se ho zbavila. Tam pak často nízký tarif zůstává a je možné ho nadále využívat. Dodavatelé aktivně nevyhledávají zákazníky, kteří už na něj nemají nárok.

S nízkým tarifem se pak dají dělat velké věci. Pakliže si správně zvolíte a umíte s ním zacházet, lze při dnešních cenách dosáhnout úspory desítek tisíc korun ročně. Klíčem je používat energeticky náročné spotřebiče v době, kdy čerpáte levnější elektřinu. Ta je oproti té standardní třeba i za třetinovou cenu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.