Češi konečně dostanou velké peníze od státu. Nárok můžete mít i na 150 tisíc, je ale nutné udělat jednu věc

Dlouhou dobu se nic moc nedělo a lidé si začali připadat, že jsou na problém neustále se zvyšujících cen energií a bydlení jako takového úplně sami. Vypadalo to, že nakonec vše dopadne pomocí, která ve skutečnosti nikomu příliš nepomůže, protože bude příliš nízká.

Jednoduchý příspěvek

Stát však přeci jen začal konat a na spadnutí je hned celá řada řešení. Nahlas se hovoří o tom, že bude část cen energií zastropovaná, i když tam experti stále upozorňují na skutečnost, že to bude poměrně komplikované. Co je však mnohem jednodušší a co lze schválit na národní úrovni, to je jednoduché rozdávání peněz lidem.

A v podstatě to už bylo nastíněno. Češi prý nemají mít žádné obavy, protože za bydlení, kam spadají také platby za elektřinu nebo plyn, nebude žádná domácnost platit více než 30 % svých příjmů. Jedinou výjimkou jsou lidé žijící v Praze, kde je to kvůli cenové hladině 35 %. Bylo to jednoznačně řečeno nejvyšším představitelem státu.

Aktuálně přitom něco takového není možné, protože v rámci příspěvku na bydlení fungují takzvané normativy, které omezují absolutní výši příspěvku. Ovšem ty by se měly již brzy změnit, aby takový příslib mohl začít fungovat v reálu.

Je potřeba dodat, že tato pomoc nebude v žádném případě vyplácena automaticky, nýbrž pouze na základě žádosti o příspěvek na bydlení. O něj je nutné aktuálně žádat každé dva měsíce a je to administrativně poměrně náročné. Už dnes se to ale vyplatí a s chystanými změnami to pak bude už jednoznačné.

Foto: Shutterstock

Pomoc, která už stojí za to

Jako příklad si představme čtyřčlennou domácnost, kde jediným výdělečně činným je otec, který dostává 30 tisíc korun čistého. Matka v rámci dostává rodičovskou podporu ve výši 6000 korun. Rodina tedy má k dispozici celkem 36 tisíc korun.

Za byt 3+1 v Plzi pak platí nájem 16 tisíc korun. Poplatky za energie a vodu jí stouply a musí teď platit 9 tisíc korun. Jen za bydlení tedy vydá 25 tisíc korun. Pokud bychom brali, že má platit maximálně 30 % svých příjmů, mohlo by to být necelých 11 000 korun. Doplatek státu by tak vyšel na 14 tisíc korun, ročně 168 tisíc.

Pro státní rozpočet by to znamenalo velký zásah, ale na druhé straně, tento příslib už padl a neměl by tak být rušen, protože lidé s ním začali počítat. Mělo by to také platit skutečně pro každého, jehož náklady na bydlení přesahují 30 % příjmů.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.