Běžný Čech si hravě vydělá už 50 tisíc za měsíc. Kdo dostává méně, už nevystačí, bude muset pořádně zabrat

Dlouhou dobu platilo, že Česká republika je zemí s velmi zakonzervovanými mzdami, které zejména podle zaměstnanců rostou jen velmi pomalu, někdy takřka vůbec. Odbory si pravidelně stěžovaly, že takto ten západ opravdu nedoženeme. A měly do značné míry pravdu.

Pohled na okolnosti je kalný

V posledních letech se ale přeci jen začalo blýskat na lepší časy. Zejména dlouhodobě trvající nízká nezaměstnanost způsobila hlad po prakticky jakýchkoliv zaměstnancích. Ti si mohli začít říkat o zajímavé platy a ti již zaměstnaní potom o významnější nárůst mzdy.

Zatímco ještě poměrně nedávno jsme si četli o tom, jak průměrný plat činí 30 tisíc korun, dnes už je to podstatně více. A sice skoro 50 tisíc korun, alespoň podle serveru Profesia. Podle něj je dnes průměrný plat přesně 49 166 korun. Skutečně přesné číslo pochopitelně nikdo neví a různé údaje se liší, trend je nicméně jednoznačný.

Mohlo by se zdát, že průměrný Čech si dnes může výskat, protože padesát tisíc, to už je přeci jen velmi solidní finanční ohodnocení. Jenže ve skutečnosti je nutné zohlednit také okolnosti. A ty už tak příznivé nejsou. Vždyť současná inflace dosahuje osmnácti procent a brzy zřejmě překročí hranici 20 %. To v podstatně znamená, že dnešních 50 tisíc je loňských 40. A to jsme si je ještě pořádně nestihli užít.

Foto: Shutterstock

Už spíše nutný základ

Reálně se přitom zdražuje ještě podstatně více. Energie rostou o stovky procent. A kdo má třeba hypotéku, kterou potřebuje refinancovat, má také pořádný problém. Souběh těchto okolností znamená, že mít 50 tisíc korun je v dnešní době spíše nutné minimum než jakékoliv privilegium.

A kdo takové peníze nemá, zřejmě brzy bude v úzkých, protože mu začnou chodit složenky s tučnými částkami.

Lidé, kterým jejich plat nestačí, by se neměli bát jednat. Pochopitelně, je tu i státní podpora, ovšem stále je taková situace, že si mohou pomoci sami. Nejjednodušší je změna práce, kdy už tímto krokem obvykle dokážete získat slušné peníze navíc. Nový zaměstnavatel vás totiž lépe ohodnotí podle stávající situace na trhu a nebude vycházet z vašeho dosavadního postupu firmou. Další možností je přilepšit si nějakou brigádou, případně dodatečným úvazkem.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.