Až dojde plyn, svetry vám nepomohou. Jednoduchý fígl zajistí, že vám bude teplo. Nutné je ale začít už teď

Česká republika vstupuje do velmi nejistého období, které bude velmi pravděpodobně provázeno nedostatkem plynu. To se projeví mimo jiné tím, že se nejen ve veřejných budovách, ale i v bytech bude muset topit na mnohem nižší teploty, než je zvykem dnes.

Jako dřív se topit už nebude

Zatímco Češi jsou zvyklí vytápět své místnosti třeba i na 24 stupňů, již brzy se budou muset smířit s podstatně nižším tepelným komfortem. Mluví se o tom, že by maximální povolená teplota mohla být i 18 stupňů, aby se dosáhlo potřebných úspor.

Nepůjde přitom o nic dobrovolného. Toto nařízení bude provázeno kontrolami, které budou moci udělit maximální pokutu ve výši 200 tisíc korun. A i kdyby si lidé náhodou mohli zatopit svobodně, nakonec zjistí, že je to tak drahé, že raději budou topit méně.

Zaznívají přitom nejrůznější obecná doporučení o tom, že si lidé zkrátka budou muset obléci o nějaký ten svetr navíc. To je však podle odborníků nesmysl. Takový postup vás dlouhodobě nezahřeje.

Naopak, doporučuje se zdravý životní styl a otužování. S tím byste měli ovšem začít co možná nejdříve. Pakliže už se neotužujete, měli byste se do toho neprodleně pustit. Nemá totiž význam začít se otužovat v listopadu nebo v prosinci, kdy už vám bude zima.

Foto: Shutterstock

Je to o zvyku

Tělo si musí postupně zvykat, přičemž poměrně brzy začnete zjišťovat, že vám stačí mnohem méně tepla, než na co jste byli dosud zvyklí. Naopak, budete se snažit teplotu v bytě sami snižovat, protože vám bude příliš velké teplo. To vše zajistí lepší termoregulace.

Je také dokázáno, že lidem příliš vysoké teploty v místnostech neprospívají. Naopak, pokud si zvyknou topit méně, jejich tělo se tomu za pár týdnů přizpůsobí.

Pomůže také konzumace některých potravin. Zahřát vás mohou nejen káva nebo čaj, ale také třeba chilli, zázvor či skořice.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.